6. Deti a stres

4. Komunikácia s deťmi5. Rady na podporu dieťaťa6. Deti a stres
7. Pomoc pri domácich úlohách8. Odborníci varujú...9. Užitočné odkazy

DETI A STRES

·         Čo je stres? Je to pocit, ktorý pocítite pri záťažovej situácii, najmä ak trvá dlho, kedy má dopad i na duševné a fyzické zdravie.  Krátkodobý stres v nás vyvolá príval energie a pomáha nám zvládnuť prekážky. Deti i dospelí ho pociťujú napr. pred skúšaním, či vystúpením na verejnosti. Zdravie závisí aj na tom ako stres zvládate.

Najčastejšie príznaky stresu:

·         Nechutenstvo, alebo prílišná konzumácia jedla

·         Bolesti hlavy

·         Nedostatok energie

·         Zábudlivosť

·         Slabá pozornosť

·         Problémy so spánkom

·         Bolesť chrbta

·         Podráždenosť, hnev

Človek nemusí mať všetky tieto príznaky. Tieto symptómy môžu signalizovať i prítomnosť úzkosti, či depresie.

Prvá pomoc pri strese:

·         Vedomým hlbokým dýchaním si uvoľnite svaly

·         Ruky spojte a zatlačte na čelo, hlavu tlačíme do rúk – uvoľníme si šiju

·         Oddychujte – i krátke prestávky v práci pomáhajú

·         Smejte sa častejšie – humor znižuje stres

·         Jedzte zdravo a v pohode, s niekým koho máte radi

·         Hovorte o svojich problémoch, pocitoch

·         Masmédiá informujú o chorobnosti a úmrtí v čase pandémie. To do života detí vnáša úzkosť a strach. Deti nevedia zaujať postoj, nevedia situáciu pochopiť. Nezabúdajme, že detí sú veľmi citlivé a vnímavé.

·         Zatvorenie škôl je pre deti ďalším signálom, že sa deje niečo vážne. Mnohé sa cítia ohrozené, prežívajú úzkosť a strach. Sú deti, ktoré sú labilnejšie. Striedajú sa u nich strach, zlosť, hnev, hyperaktivita, agresia. Úlohou rodiča je najmä teraz poskytnúť bezpečnú vzťahovú väzbu, byť pre dieťa tu a teraz vždy, keď to dieťa potrebuje. Mnohé detí prejavujú úzkosť a strach vo svojom vnútri, čo sa môže prejaviť nesústredenosťou a nechuťou vypracovávať si zadania zo školy. Niektoré sa tvária, že „svet je gombička“ a jeho sa to netýka. Pri samoštúdiu treba počítať s tým, že s mnohými deťmi treba preberať látku dlhší čas, viackrát opakovať učivo, poukazovať súvislosti učebnej látky s inými poznatkami.

Späť na dištančné vzdelávanie (úvod)