8. Odborníci varujú...

1. Sme doma2. Aktivity s deťmi3. Motivácia k učeniu
4. Komunikácia s deťmi5. Rady na podporu dieťaťa6. Deti a stres
7. Pomoc pri domácich úlohách8. Odborníci varujú...9. Užitočné odkazy

Odborníci varujú pred online výučbou počas pandémie:

Rodičia, na toto dávajte pozor!

·         Obmedzenie vonkajších aktivít a online výučba detí v dôsledku epidémie covidu-19 môže do budúcnosti podľa očných lekárov prehĺbiť trend rastúceho počtu ľudí trpiacich krátkozrakosťou. Uviedol to český optometrista Jakub Odcházel.

·         Podľa neho by rodičia aj pri dištančnom vzdelávaní mali dbať na to, aby dieťa trávilo dosť času vonku na prirodzenom svetle a netrávilo príliš voľného času pri obrazovkách digitálnych zariadení.

·         Rodičia by tiež nemali podceňovať pravidelné očné prehliadky detí. Už pred pandémiou koronavírusu oční lekári varovali, že zmena životného štýlu, ktorý sa čím ďalej, tým viac presúva z vonku dovnútra pred digitálne obrazovky, povedie k výraznému rozšíreniu myopie, čiže krátkozrakosti. Ešte viac času stráveného pri počítači a úbytok vonkajších aktivít v dôsledku opatrení proti covidu-19 podľa nich môže progres krátkozrakosti ešte viac urýchliť.

·         Vo väčšine prípadov sa myopia objavuje okolo šiesteho roku života, stabilizuje sa v puberte a ďalej sa vyvíja v období dosiahnutia dospelosti. Životný štýl študentov preto hrá zásadnú rolu. Podľa odborníkov štúdie ukazujú, že výskyt myopie súvisí s dĺžkou štúdia. Rodičia by mali zabezpečiť, aby deti trávili vonku na dennom svetle aspoň desať hodín týždenne.

·         Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pre deti od dvoch do piatich rokov tráviť pri digitálnych obrazovkách maximálne hodinu denne. Starším by sa mal voľný čas na počítači obmedziť najmä v prípade, že na ňom trávia tri a viac hodín pri výučbe na diaľku. Pri práci na počítači alebo pri čítaní by sa dieťa malo občas zadívať do diaľky, najlepšie z okna, aby si jeho oči odpočinuli. Miestnosť, v ktorej sa nachádza, by mala byť kvalitne osvetlená a jas monitoru by mal byť nastavený úmerne k svetlu v miestnosti. Je taktiež dôležité chodiť na pravidelné ročné prehliadky očí, aby sa prípadná porucha zraku diagnostikovala včas a rýchlo sa nezhoršovala.

Späť na dištančné vzdelávanie (úvod)